Szertefeszítenek a tervek és az ötletek, többtucatnyi elképzelés foglalkoztat, hogyan tovább majd a bloggal, ha oda kerülök, de mindez fantázia még csak, mert egyszerűen semmi időm nem jut foglalkozni vele ezekben a hetekben. Most viszont, mint oly sokszor már, ezúttal abban, hogy rövid életjelet adhassak magamról, segítségemre sietett a Fortepan. Ha csak alkalmam adódik rá, kutyafuttában végig szoktam pörgetni a Fortepan oldalán a “Friss” rovatot, hátha akad valami érdekesség a legújabb anyagban. És most meg is találtam ezt az érdekességet, egy 1958-as felvételt Budapest Főváros Levéltárának jóvoltából, felkerült ugyanis az egykori Fővárosi Tanács VB Városrendezési Osztályának több ezer felvétele, akik 1956 után nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy felmérjék Budapest épületállagát, a város rengeteg részletét lefényképezték. Ebben az e pillanatban nagyrészt még azonosítatlan anyagban vettem észre az alábbi, nekem nagyon kedves, a szívemet megdobogtató képet:

Ez ugyanis nem más, mint a Thököly út 16. szám alá eső egykori Antony-ház, a kapubejárat feletti ablak két oldalán két szoborral — ők ketten Ez című rövidtörténetem két szereplője.
Egyikőjük, a fűrészes-fejszés a mindenható elbeszélő,
csak egyszerű, ártatlan szereplő.
A régi kép és az új kép összevetése mindenesetre alkalmat ad az állapotok változásának mérlegelésére,
és az is szöget ütött a fejembe,

nem tudtam volna megírni elbeszélésemet, a szobrok annyival jobb állapotban voltak még.
Mióta az Ez megszületett, a két szobor, valójában két iparoslegény alakmása felkerült a Köztérképre is, és onnan jól tudható, hogy a ház eredetileg Antony István kőfaragó mester számára épült 1891-ben, ő pedig a kor szokásainak megfelelően e frappáns kis iker-ábrázolásban kívánta a világ tudomására hozni, miféle mesterség űzése adott rá módot, hogy ilyen takaros kis lakhelyet emelhessen magának.
De ha már itt tartottam, nem tudtam megállni, hogy a két kis szobornak hátat ne fordítsak, és kedvenc pesti vasalóházamat, a Thököly út és a Verseny utca sarkán, e házzal szinte átellenben álló épületet is megnézzem:
Merthogy a Fortepan-frissben erről a házról is van kép.

Persze az objektívek csalnak,
ami annak látszik,
és különben az meg igaz, hogy semmi nem úgy van, mint volt régen.
*
Utószó a Meg azhoz
Nem akartam szétírni az eredeti bejegyzés szövegét, úgyhogy a végére illesztem, hogy a poszt közreadása óta két újabb, a témához tartozó képet találtam a Fortepanon. Az első, közeli kép három évvel későbbi, mint az, amelyik egyáltalán ihlette a posztot, 1961-ből való, ugyancsak az akkori Fővárosi Tanács VB Városrendezési Osztályának köszönhető,

és vélhetőleg ugyanaz a szándék hozta létre, mint pár évvel korábbi rokonát, Budapest korabeli épületállagának szisztematikus végigfényképezése. Ezen a sorozaton különben látszik is valamilyen utólagos rárajzolás (itt egy jobbról vízszintesen belógó szürke vonal), de a lényeget, a kapu felett álló két figurát ez nem érinti, és az is jól látható, hogy az Antony-házon eget rengető változások nem történtek 1958 óta: balra háztartási bolt, jobbra alkalmi cipőbolt, most legfeljebb más ablakok vannak nyitva, mint három éve. De van egy másik kép is, 1979-ből, nagytotál a Baross tér–Thököly út torkolatáról,

ezen jól látszik, hogy a két kis figura hajdanán, mikor a Baross-szobor ideiglenesen a térnek épp ezen a pontján állomásozott, milyen szobrászati kontextusban állt. És hát a jobb oldali üzlet nem cipőbolt már, hanem női fehérneműt árulnak benne.
És hát persze van még sok egyéb,
Pedig valahogy véget kell.