Somorja Pozsonytól délkeletre, a fővárostól körülbelül húsz kilométer távolságra fekszik. Hagyományosan a Csallóköz nyugati részének egyik gazdasági központja volt, korábban szabad királyi város, majd mezőváros. A zsidók letelepülését a XIX. század utolsó harmadában engedélyezte a kisváros. A hitközség gyorsan megerősödött, rabbija, kántora, iskolája volt, zsinagógája (ismeretlen építész munkája nyomán) 1912-re épült fel a Városmajornak nevezett központi városrésztől keletre.
Az épületet Klein Rudolf tipológiailag a jeruzsálemi típusú templom oromzatos alfajába sorolja,
építészettörténetileg pedig az ún. Rundbogenstil, a félköríves romantika egyik megvalósulásának tartja.
A zsinagóga a geometriailag szabályos nyugat-kelet tengelyhez képest főhomlokzatával kb. 30 fokkal északnyugat felé fordul, tájolása tehát klasszikus. Nyugati traktusában kétszintes, a női karzatra felvezető lépcső bejárata az északi oldalon van, a főbejárattól balra helyezkedett el a felvezető lépcső, jobbra a téli imaterem.
Keleti traktusa osztatlan, a klasszikusan elhelyezett frigyszekrény fölött kétoldalt kör alakú oculusok kaptak helyet, melyek szabályosan Jeruzsálem felé néznek.
A templom keleti oldalán jól látható a frigyszekrény elhelyezése, a kiugró, négyszög alakú épületrész.
Üvegablakai színesek, visszafogottan díszesek,
északról nyílik a nagyterem bejárata,
és ahogy említettem, jobb oldalt, a főhomlokzathoz közel eső oldalon a női karzatra felvezető lépcsőszerkezet bejárata is.
A déli oldalon jól látható a zsinagóga fent említett osztása,
a fűtés és a hozzá tartozó kémény,
valamint a másik oldallal szimmetrikusan elhelyezett három színes üvegablak.
Az épület arányossága kifejezetten megkapó,
jól illeszkedik a környező kiszolgáló intézmények épületeihez,
sajátos, a hagyományok szerint emelt teréhez.
Az egész hatást kiemeli a szépen megoldott homlokzat,
a kiugró portikusz két kicsiny sisakos tornya,
a homlokzat gyönyörű szimmetriája.
A zsinagóga 1944-ig szolgálta a somorjai zsidó hitközséget, a holokauszt során a kb. 60-70 családot, valamivel több mint 300 lelket számláló közösséget az utolsó somorjai rabbival, Koppel Singer Jakabbal (1888-1944) együtt Auschwitzba hurcolták, mindössze egytucatnyi ember menekült meg a biztos haláltól. A felszabadulás után a zsinagóga hívők nélkül maradt, az 1950-es évek elejétől, mint Magyarországon is sok kisebb vidéki zsinagógát, belső berendezésének maradványait végképp elpusztítva terményraktárnak használták.
Az utolsó pillanatokban, az 1990-es évek közepén érkeztek megmentői: Suzanne Kiss és Kiss Csaba jóvoltából 1996-ban létrejött az At Home Gallery összművészeti alapítvány, mely megvásárolta az épületet. A környező kiszolgáló épületekben az alapítvány alkotótelepet rendezett be, a zsinagógát pedig fokozatosan felújította. A főhomlokzat 2001-re készült el, a tetőszerkezet 2006-ra újult meg, a 2010-es évekre a teljes külső megszépült. A zsinagóga 2014-ben hitéleti célokat nem szolgál, belső tereiben viszont rendszeresen rendeznek kiállításokat, hangversenyeket, táncművészeti előadásokat — a zsinagóga újra része a kisváros kulturális közéletének.
–
Ebben a történetben idáig — a lehetőségekhez képest — minden szép és jó. Volt valami, ami a fényképezés során mégis szemet szúrt. A homlokzati képeken jól látszik, hogy jobb oldalt, alul egy különös installáció kapott helyet (az interneten keresgélve észrevettem, hogy a darab régóta a helyén van). Ez egy eredetileg talapzatra szerelt sarló és kalapács, a földre döntve.
Közelebb lépve azonban jobban látszik,
hogy a talapzat héber feliratú,
valójában egy egykori sírkő darabja, még a síremlék halottainak neve is pontosan kiolvasható. Nem tudtam rájönni, hogy vajon szándékosan áll ledöntve a ráapplikált jelkép vagy szándéktalanul, ez mindenesetre a lehető leggusztustalanabb emlékezés az egykorvoltra, a lehető legalantasabb asszociációkat kiváltó műalkotás, kontextusában és kontextusa nélkül is. Teljességgel méltatlan ahhoz, aminek a közvetlen közelében áll.
*
Röviddel azután, hogy a bejegyzést megosztottam a Facebookon, megkeresett Kiss Csaba, és elküldte nekem a pozsonyi Új Szó internetes archívumának linkjét, amit külön köszönök neki, és ami megvilágítja az installáció genezisét.
A 2006-ban megjelent cikk arról tájékoztat, hogy “A város főterét uraló szimbólumot 1989. november 13-án, négy nappal a prágai diáktüntetés előtt döntötte le talapzatáról két helyi fiatalember, Pörsök Attila és Kiss Csaba. A csillag tizenhét éven át egy gazos területen hevert, s csak a közelmúltban, a területen kezdődő építési munkálatok során került ismét a figyelem középpontjába. A kommunista szimbólum talapzatából ugyanis előtűnt Lina Pollach és Jakob Pollach márvány sírköve. Utóbbi egykor a város megbecsült, zsidó származású polgára volt, orvosként tevékenykedett Somorján. A sírkő a jövőben valószínűleg a diktatúra áldozatainak szentelt emlékmű részévé válik.”
Nehezen tudtam elképzelni, bár nem zártam ki egészen, hogy ez a cinikus eljárás az előző rendszer kezemunkája. De továbbra is azt tartom, hogy mindenféle magyarázat, egy rövid tájékoztató tábla híján 2014-ben ez a mű antiszemita felhangokat kap. A történelem kígyója, úgy tűnik, újfent önmaga farkába harap.
*
Felhasznált olvasmányok:
Klein Rudolf: Zsinagógák Magyarországon 1782-1918. Terc Kiadó, 2011.
A zsinagóga többnyelvű tájékoztató táblája az épület mellett (a belső teret ábrázoló kép is erről a tábláról való).
Hello, I am the owner of the property from where you seem to have taken some photos of the synagogue. Nice photos, but it is customary to ask permission before entering someone’s property! I would appreciate that courtesy next time. Best wishes,
Suzanne
KedvelésKedvelés
Sorry for doing so, Suzanne – I deleted the picture in question which displays the ark from a special angle. My only excuse for doing this is that I couldn’t find any person to ask permission from during my 1-minute visit in the garden of the At Home Gallery, entering an unlocked door. However, I am very grateful to your wonderful work and all your efforts to renew this splendid building. Thanks for that.
KedvelésKedvelés
Thanks for your response. You don’t need to delete the picture. It was just a little alarming to see that someone has entered your garden without your knowledge. I’m sure you understand. For next time, there is a bell just inside the gate that you can pull. Thanks for the kind words! It is nice to know that our efforts are appreciated.
KedvelésKedvelés