Az utolsó négy júniusi bejegyzésem (két favicc és két Röviden mondd) szándékom szerint megelőlegezte ezt a mostani posztot, melyet régebben megígértem, és amelyben olyasmiről lesz szó, amivel a blogban korábban is foglalkoztam. Mivel hatalmas nagy téma ez, azt hiszem, a Népstadion dromoszának szoborparkja ügyében nem is ez a mostani lesz az utolsó szavam. Előre kell bocsátanom, hogy a dromosz szobrait illetően legfőbb forrásom és mindenkori ihletőm Mikes Balázs kiváló, a Köztérképen olvasható összefoglaló írása (maga a kifejezés, a stadion bejárati díszsétányát jelentő görög szó is innen való), a hivatkozott oldalról könnyen el lehet navigálni a szobrokat egyenként bemutató műlapokra is. Ha valaki a szobrokra szabályosabb ábrázolásban az én fényképezőgépem objektívjén át kíváncsi, megtalálja őket itt, még 2010-ből, és szívesen ajánlok még egy bejegyzést a blogok közül, a Szerelmem, Budapest oldalon olvasható posztot (Hogyha elpihent a gép, miért ne tornáznál?), ahol a szerző további érdekességeket árul el a 16 szoboregyüttesről; mindegyikről saját felvétele is ott látható. Mind a három helyről kiolvashatóak a pontos címek, a közreműködő szobrászok, a felállítási évszámok.
Az ajánlót azért is nyújtom hosszabbra a szokásosnál, mert ebben a bejegyzésben nem a teljes kompozíciókkal akarok foglalkozni, hanem csakis a részleteikkel. Ennek megfelelően eredetileg három részesre terveztem, de aztán arra gondoltam, minek aprózzuk el azt, ami amúgy sem nagy? Következzen tehát egyben a három fejezet: Kezek, Lábak, Arcok. Nem foglalkozom a szoborgyűjtemény végnapjaival, a Népstadion átépítése miatt valószínűsíthető eltűnésükkel (legfeljebb megszakad az egészért a szívem), csak érintőlegesen a régmúlttal (ezt megtettem már a Győri Dezső boglári Tornászlányát bemutató posztomban), nem foglalkozom külön a gyűjtemény pusztulásával, egyik-másik képen a hiányok láthatóak lesznek enélkül is. A dromosz romlása mindenesetre bizonyosan a Budapest Sportcsarnok újjáépítésekor kezdődött, amikor az építkezés idejére kitelepített buszpályaudvar elhelyezése érdekében kb. 40 méternyit lecsíptek a Népstadion területének keleti végéből, az eredetileg a szoborsort kívülről kerülő salakos futópálya is lerövidült így, nyomvonalát a záró pilonok és a szélső szobrok között vezették el, ahogy az itt jól látható:
Nini, futók! De ha már ilyen emberes képpel kezdődik, legalább fogalmat alkothatunk ezeknek a vaskos-böhöm behemótoknak a valóságos méreteiről, arányairól. És még ez a méretarány sem teljesen igaz mindegyik csoportra, Somogyi József Lovacskázókja például minden tekintetben kilóg a sorból, a szobrász három figura helyett hatot szerepeltet, a két egymással birkózó fiúpárost kiegészítette egy anyukája nyakában ülő kislánnyal, tematikusan is eltér a többiektől, hiszen családi idillt ábrázol, afféle strandjelenetet, nem pedig valamilyen közösségi vagy sporttevékenységet, ráadásul a szoborcsoport mérete is kisebb a többinél, mintha Somogyi elunta volna a gúzsba kötő szabályokat, s ezt megbocsátóan elnézték volna neki.
Egy kicsit minden lazább, elnagyoltabb, modernizálóbb itt, még a közvetlen textúra is Somogyi későbbi művészetére messzemenően jellemzően idegesebb, ziláltabb, mint a többi szocreál szobornál, és jó is, hogy itt tartunk, mert ez a kellős közepe az egésznek. Hiszen Somogyinál, 1955-ben, minden szabálytalanság ellenére, még így néz ki két figura összekapaszkodása:
Rendben, vegyük ki belőle az anyja nyakában ülő kislányt, legyen az egész kevésbé heroikus — akkor így:
Mekkorát lép hát 6-8-10 év alatt a szocmodern, amelyikben egy összekapaszkodás
már olyan, mint Laborcz Ferenc Apa és fia című szobrán? Hova tűnt a szabályos anatómia? De ne szaladjunk ennyire előre, a szocialista realizmusnál tartunk.
Összekapaszkodni márpedig kell, ne felejtsük, a kor, melyben ezek a szobrok létrejöttek, ugyancsak az összefogás rendszere volt, és most már a saját tapasztalatunkból is tudjuk, az összefogáshoz vállakra, karokra, kezekre van szükség. Kezdjük tehát ezekkel.
Még a régi hajógyár egykori épülete előtt álló hajómunkás-szobrokat fényképezve vetődött fel bennem, hogy a kézfej aprólékos kidolgozása ha nem is kizárólagosan jellemző jegye, de legalábbis szükséges követelménye a szocreál ábrázolásnak.
Nézzük ezeket a káprázatos ujjperceket, körmöket, bőrredőket,
és ámuljunk.
Nem minden szobor szocreál, amelyiknek gondosan kidolgozott kézfeje van, de minden szocreál szobornak gondosan kidolgozott kézfeje van. Ezt a maximát a dromosz szoborcsoportjai mélyen igazolják, Canova, Bernini és a nagy Michelangelo pedig nyugodtan pihenhet tovább.
a hétköznapok csatáinak fegyvereit,
ami itt a könyv, a tudatlanság, az ismeretlen elleni harc fegyvere,
vagyis legtöbbször sportszert,
esetleg úgy, hogy a kezek maguk is sportszerek,
vagy valamilyen sportcselekmény részesei.
De ez az előrelendülő kar és a hozzá tartozó kéz például
segíteni akart nekem, mikor észrevette, hogy a szemben lévő Ökölvívókat nem tudom lefényképezni, mert valaki nekitámasztotta a biciklijét,
azon volt, hogy kikapja az illetőt a képből,
eltüntesse onnan,
hogy a kép háborítatlanul elkészülhessen.
néha a zsebtolvajlás gyanújába sodorja teljesen ártatlan gazdáját,
íme a gyanút keltő híres mozdulat,
mint például a nyugtató kézfej,
mely együtt izgul az eseményekkel,
alumíniumja finoman rebben a levegőégben,
(és még a hosszú életvonal sem jelent mindig hosszú életet)
hiszen mutatni kell, kijelölni az utat, amerre haladunk majd,
megálljt parancsol, a rend őréért kiált,
megtámaszkodnak, akár a jég hátán is,
az vagy valami nagyon szépet jelent,
ahol az edző feje bánja a kalandot.
Szerencsére Öcsi bácsit nem olyan fából faragták.
Öcsi bácsi, aki a görög világhoz méltóan örök archetípus, rendíthetetlen isten,
és Öcsi bácsitól tanulni lehet,
hogyan kell rendíthetetlennek maradni,
mert Öcsi bácsi a két kezével vigyáz ránk,
és megtanít nem berezelni még akkor sem,
vagy edzőnk, ez végül is tökmindegy,
síppal a nyakában, aki megmondja, miről álmodjunk.
hogy minden új tapasztalat új ismeret,
és minden új ismeret új tudás,
ebben a hatalmas, közös iskolában,
ahol mindig van még egy dobás.
hanem a kosárra dobó leányé.
S az MDF-tulipán a gatyakorcon csak mint sírógörcs a lakodalomban. És mert mindig az eleje a vége, rajta, da capo al fine tehát.
Lenyűgöző.
KedvelésKedvelés
Le.
KedvelésKedvelés